c_id11

Język równościowy. Włączający czy wykluczający?

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 29.09.2023

Grupa docelowa: Rodzice, Nauczyciele świetlicy, Nauczyciele przedmiotowi, Dyrektorzy, Wychowawcy, Specjaliści w szkole, Bibliotekarze, Uczniowie

Opis materiału

W ostatnich latach w mediach społecznościowych oraz środowiskach eksperckich toczą się zagorzałe dyskusje dotyczące konstruktów płciowych, stereotypów i nierówności. Jednym z istotnych wątków tych dyskusji jest język włączający – wrażliwy także na równość płciową. Czy to problem głównie akademicki, czy przede wszystkim praktyczny? I czy w tym sporze są tylko dwie strony?

11 września 2023 r. we Wrzeniu Świata w Warszawie odbył się panel dyskusyjny o włączającym i wykluczającym potencjale języka inkluzywnego. Osoby uczestniczące w panelu to eksperci i ekspertki w swoich dziedzinach:
Mateusz Adamczyk – polonista, autor książki „Płeć w polszczyźnie”. Członek Zespołu Retoryki i Komunikacji Publicznej Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Współautor „Słownika neologizmów polskich” Obserwatorium Językowego UW. Laureat nagrody Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Popularyzator wiedzy o polszczyźnie.
Justyna Frydrych – działaczka feministyczna oraz aktywistka na rzecz praw uchodźców i uchodźczyń. Trenerka antydyskryminacyjna oraz autorka materiałów edukacyjnych z zakresu równości płci i edukacji antydyskryminacyjnej. Współzałożycielka i członkini zespołu Funduszu Feministycznego.
Maciej Makselon – polonista, redaktor inicjująco-prowadzący Wydawnictwa W.A.B. Nauczyciel akademicki, popularyzator wiedzy o języku polskim, instruktor pisania. Dwukrotny mówca TEDx.
Rozmowę prowadzi dr Aleksandra Korczak – nauczycielka języka polskiego, etyki i filozofii, ekspertka do spraw równości płci w edukacji w Centrum Edukacji Obywatelskiej i badaczka lektur szkolnych w perspektywie gender studies.

Panel był częścią projektu „Szkoła otwartości. Wspieranie równości płci”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
#AktywniObywatele

Podobne materiały

Film lub webinarium

Jak prowadzić interwencję kryzysową w szkole?

Zobacz
Film lub webinarium

Moc motywacji. Naładuj samorząd uczniowski nową energią!

Zobacz
Film lub webinarium

Doświadczenie i młodość, czyli o dialogu międzypokoleniowym w...

Na szkolnych korytarzach spotykają się doświadczeni nauczyciele oraz tacy, którzy dopiero weszli do zawodu.
Zobacz
Publikacja

Zarządzanie konfliktem w szkole – ujęcie całościowe

Zobacz
Film lub webinarium

Od dostępności do zaangażowania – czyli po co...

Projektowanie dostępnego uczenia się (UDL) to nowoczesne podejście do nauczania, które pozwala tworzyć lekcje uwzględniające potrzeby wszystkich
Zobacz
Artykuł

ARTYKUŁ. Jak mówić do klasy, w której są...

Mówienie do klasy, w której są osoby z doświadczeniem migracji, wymaga wrażliwości i zrozumienia sytuacji uczennic i
Zobacz
Artykuł

ARTYKUŁ. Współpraca nauczycieli w szkole jako kluczowy element...

Jednym z elementów zmiany w szkole, który obserwujemy w ostatnich latach, jest rosnące docenianie efektu współpracy nauczycieli
Zobacz
Dobra praktyka

Dobre praktyki w zakresie zaspokajania potrzeb uczniów –...

Materiał opisuje dobre praktyki w zakresie integracji edukacyjnej na poziomie działań podejmowanych przez nauczycieli i nauczycielki.
Zobacz
Dobra praktyka

Dobre praktyki z zakresu integracji edukacyjnej – dla...

Materiał opisuje dobre praktyki w zakresie integracji edukacyjnej na poziomie działań podejmowanych przez dyrektorów i dyrektorki.
Zobacz
Artykuł

ARTYKUŁ. Konflikty w szkole. Jak nauczyciele i rodzice...

Materiał jest próbą odpowiedzi na potrzebę szukania porozumienia między nauczycielami/kami a rodzicami i opiekunami uczniów i uczennic.
Zobacz
Materiał graficzny

INFOGRAFIKA. Konflikty w szkole. Jak nauczyciele i rodzice...

Każda różnica zdań jest dobra, jeśli odpowiednio ją przepracujemy i zastanowimy się, co konstruktywnego może nieść ze
Zobacz
Film lub webinarium

Partycypacja uczniowska w edukacji kulturowej

Działania partycypacyjne są kluczowym elementem pracy ze sztuką. W ramach programu „Szkoła twórczych praktyk” eksperci edukacji kulturowej
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY