Nagroda im. Ireny Sendlerowej

„Za naprawianie świata”

Od ponad 17 lat nagradzamy nauczycielki i nauczycieli, dla których praca wychowawcza jest pasją. 

To osoby, które, niezależnie od stażu pracy i prowadzonych zajęć,  potrafią rozbudzać wrażliwość i empatię u swoich uczniów i uczennic, a także chęć do działań społecznych. Przede wszystkim poprzez własną otwartość i tworzenie pomostów między różnorodnymi ludźmi oraz solidarność z potrzebującymi.

Pierwszych laureatów konkursu wybrała osobiście Irena Sendlerowa w 2006 roku. Od tego czasu każdego roku Kapituła konkursu wybiera około 10 nominowanych, a wśród nich laureatkę lub laureata.  

Nagroda wynosi 15 tys. złotych. 

Jak zarejestrować kandydatkę lub kandydata

Rejestrację w tej edycji przyjmujemy do 1 października 2023 roku. Ale jest to jednocześnie termin przesłania wszystkich dokumentów dla kapituły. Wytypować można siebie samego lub wybraną osobę. Zachęcamy do autonominacji!

W rejestracji wystarczy podać dane kontaktowe wybranej osoby i kilkuzdaniowe uzasadnienie, dlaczego warto przyznać nagrodę tej kandydatce/ temu kandydatowi. Jeśli zgłaszasz siebie, uzasadnienie czeka na ciebie w formularzu kandydatów.

Następnie osoba wytypowana otrzymuje mejl z informacją o zgłoszeniu do Nagrody i z prośbą o wypełnienie formularza kandydatów. To najważniejszy etap.

Formularz zawiera pytania otwarte i dane osobowe. Oprócz nich załączniki w postaci: 

  • 2 rekomendacji (jedną z nich może być np. filmik twoich uczniów i uczennic),
  • pisemnej wypowiedź w formie osobistej refleksji na temat swojej pracy i podejmowanych działań,
  • dokumentów, które potwierdzają twoje zaangażowanie w obszarze związanym z Nagrodą oraz prezentują przebieg i efekty tej działalności (możesz wgrać do 5 załączników, ale ich dostarczenie nie jest obowiązkowe).

Pamiętaj, aby zapoznać się z Regulaminem Nagrody. 

Wypełniony i przesłany do 1 października formularz, będzie rozpatrywany przez Kapitułę Nagrody. 

Nagroda ma wartość nie tylko finansową

Traktujemy osoby nominowane przez Kapitułę jako naszych ekspertów. Chcemy was wspierać w rozwoju zawodowym i korzystać z waszego doświadczenia i wiedzy. 

Zapraszamy was do udziału w konferencjach, inicjatywach edukacyjnych, ale też do prowadzenia szkoleń dla innych nauczycieli. To jeden z elementów budowania środowiska Sendlerowców – dzięki nominacjom możesz spotkać i poznać nauczycieli i nauczycielki z całej Polski działające z podobnym zaangażowaniem i mierzące się z podobnymi wyzwaniami.  

Misja Nagrody

Misją nagrody jest wspieranie nauczycieli, którzy w swojej pracy starają się nie tylko przekazywać wiedzę, ale też kształtować postawy otwartości, szacunku dla innych, solidarności, a także zaangażowania na rzecz tych wartości.

Wiemy, że nie zawsze jest to łatwe – historie laureatów i laureatek nagrody to w dużym stopniu historie ich zmagań z niechęcią lub obojętnością społeczności i lokalnych instytucji; to również historie przekraczania tych trudności przez upór w codziennej pracy oraz odwagę sprzeciwu.

Chcemy, by nagroda była dla nauczycieli i nauczycielek wzmocnieniem i wsparciem: potwierdzeniem, że to co robią jest ważne i potrzebne, przypomnieniem, że w swoich działaniach nie są sami.

Organizator

Konkurs prowadzi Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Kobiety i mężczyźni pozują wspólnie do zdjęcia z laureatką Nagrody na tle baneru z wizerunkiem Ireny Sendlerowej. Na dole karta Nagrody z wysokością kwoty 15 tys. zł i nazwiskiem laureatki.
Laureatka z roku 2021 roku - Marta Florkiewicz-Borkowska - wraz z wyróżnionymi, Kapitułą Nagrody oraz prezesem Centrum Edukacji Obywatelskiej - Jędrzejem Witkowskim. Fot. Tomasz Kwiręg

Partnerzy

logotyp Fundacji Ośrodka Pogranicze

Patronat honorowy

Patroni medialni

Logotyp magazynu Głos Pedagogiczny
Logotyp magazynu Głos nauczycielski