Nagroda im. Ireny Sendlerowej

„Za naprawianie świata”

Od ponad 17 lat nagradzamy nauczycielki i nauczycieli, dla których praca wychowawcza jest pasją. 

To osoby, które, niezależnie od stażu pracy i prowadzonych zajęć,  potrafią rozbudzać wrażliwość i empatię u swoich uczniów i uczennic, a także chęć do działań społecznych. Przede wszystkim poprzez własną otwartość i tworzenie pomostów między różnorodnymi ludźmi oraz solidarność z potrzebującymi.

Pierwszych laureatów konkursu wybrała osobiście Irena Sendlerowa w 2006 roku. Od tego czasu każdego roku kapituła nominuje około 10 finalistów, a wśród nich laureatkę lub laureata.  

Nagroda wynosi 15 tys. złotych. 

Produkcja studio 3FILM.

Jak zarejestrować kandydatkę lub kandydata

Początek zgłoszeń rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do 1 września. Wytypować można siebie samego lub wybraną osobę. Zachęcamy do docenienia siebie i zgłoszenia własnej osoby!

W zgłoszeniu wystarczy podać dane kontaktowe wybranej osoby i kilkuzdaniowe uzasadnienie, dlaczego warto przyznać Nagrodę temu kandydatowi, tej kandydatce. Jeśli zgłaszasz siebie, uzasadnienie czeka na ciebie w formularzu kandydatów.

Ty i osoba, którą zgłaszasz otrzymacie mejl z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia. 

Chcę wziąć udział

Otrzymałaś lub otrzymałeś od nas mejl z informacją o zgłoszeniu Cię do Nagrody? 

Zachęcamy Cię do dokończenia zgłoszenia i uzupełnienia formularza kandydatów, którego link znajduje się w wiadomości. W ten sposób pozwolisz poznać siebie kapitule i masz szansę na znalezienie się w finale Nagrody, a także zostania jej laureatem/laureatką.  

Z czego składa się formularz?

 • Dane osobowe

 • pytania otwarte

  Na temat zrealizowanych działań, sukcesów, którymi chcesz się podzielić i trudności, z jakimi się mierzysz.

 • załączniki

  2 rekomendacje (jedną z nich może być np. filmik Twoich uczniów i uczennic),

  pisemna wypowiedź w formie osobistej refleksji na temat swojej pracy, wartości ważnych dla Ciebie i podejmowanych działań,

  dokumenty, które potwierdzają Twoje zaangażowanie w obszarze związanym z Nagrodą oraz prezentują przebieg i efekty tej działalności (możesz wgrać do 5 załączników, ale ich dostarczenie nie jest obowiązkowe).

 • regulamin

  Zapoznaj się, zanim wyślesz formularz.

Wypełniony i przesłany formularz, będzie rozpatrywany przez kapitułę Nagrody. 

Nagroda ma wartość nie tylko finansową

Traktujemy finalistów – osoby nominowane –  przez kapitułę jako naszych ekspertów. Chcemy was wspierać w rozwoju zawodowym i korzystać z waszego doświadczenia i wiedzy. 

Zapraszamy was do udziału w konferencjach, inicjatywach edukacyjnych, ale też do prowadzenia szkoleń dla innych nauczycieli. To jeden z elementów budowania środowiska Sendlerowców – dzięki nominacjom możesz spotkać i poznać nauczycieli i nauczycielki z całej Polski działające z podobnym zaangażowaniem i mierzące się z podobnymi wyzwaniami.  

Misja Nagrody

Misją Nagrody jest wspieranie nauczycieli, którzy w swojej pracy starają się nie tylko przekazywać wiedzę, ale też kształtować postawy otwartości, szacunku dla innych, solidarności, a także zaangażowania na rzecz tych wartości.

Realizacja: Olga Kałagate.

Wiemy, że nie zawsze jest to łatwe – historie laureatów i laureatek Nagrody to w dużym stopniu historie ich zmagań z niechęcią lub obojętnością społeczności i lokalnych instytucji; to również historie przekraczania tych trudności przez upór w codziennej pracy oraz odwagę sprzeciwu.

Chcemy, by Nagroda była dla nauczycieli i nauczycielek wzmocnieniem i wsparciem: potwierdzeniem, że to co robią jest ważne i potrzebne, przypomnieniem, że w swoich działaniach nie są sami.

Organizator

Konkurs prowadzi Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Laureatka z roku 2021 roku – Marta Florkiewicz-Borkowska – wraz z wyróżnionymi, Kapitułą Nagrody oraz prezesem Centrum Edukacji Obywatelskiej – Jędrzejem Witkowskim.

Fot. Tomasz Kwiręg

Partnerzy

Patronat honorowy

Patroni medialni

Logotyp magazynu Głos Pedagogiczny
Logotyp magazynu Głos nauczycielski