Nagroda im. Ireny Sendlerowej

„Za naprawianie świata”

Od ponad 16 lat nagradzamy nauczycielki i nauczycieli, dla których praca wychowawcza jest pasją. 

To osoby, które, niezależnie od stażu pracy i prowadzonych zajęć,  potrafią rozbudzać wrażliwość i empatię u swoich uczniów i uczennic. Przede wszystkim poprzez własną otwartość i troskę o tworzenie pomostów między różnorodnymi ludźmi i solidarność z potrzebującymi.

Pierwszych laureatów konkursu wybrała osobiście Irena Sendlerowa w 2006 roku. Od tego czasu każdego roku Kapituła konkursu wybiera około 10 nominowanych, a wśród nich laureatkę lub laureata.  

Nagroda wynosi 15 tys. złotych. 

Jak zgłosić kandydatkę lub kandydata

Zgłoszenia w tej edycji przyjmujemy do 24 września 2023 roku. Wytypować można siebie samego lub wybraną osobę. Zachęcamy do autonominacji!

W zgłoszeniu wystarczy podać dane kontaktowe wybranej osoby i kilkuzdaniowe uzasadnienie, dlaczego warto przyznać nagrodę tej kandydatce/ temu kandydatowi. 

Następnie osoba wytypowana otrzymuje mejl z informacją o zgłoszeniu do Nagrody i z prośbą o wypełnienie formularza. To najważniejszy etap.

Do formularza dołącz:

  • min. 2 rekomendacje (jedną z nich może być np. filmik twoich uczniów i uczennic),
  • pisemną wypowiedź w formie osobistej refleksji na temat swojej pracy i podejmowanych działań,
  • dokumenty, które potwierdzają twoje zaangażowanie w obszarze związanym z Nagrodą oraz prezentują przebieg i efekty tej działalności (możesz wgrać do 5 załączników, ale ich dostarczenie nie jest obowiązkowe).

Formularz wypełniony przez kandydata lub kandydatkę będzie rozpatrywany przez Kapitułę Nagrody. 

Nagroda ma wartość nie tylko finansową

Traktujemy osoby nominowane przez Kapitułę jako naszych ekspertów. Chcemy was wspierać w rozwoju zawodowym, jak również korzystać z doświadczenia i wiedzy. 

Zapraszamy was do udziału w konferencjach, inicjatywach edukacyjnych, ale też do prowadzenia szkoleń dla innych nauczycieli. To jeden z elementów budowania środowiska Sendlerowców – dzięki nominacjom możesz spotkać i poznać nauczycieli i nauczycielki z całej Polski działające z podobnym zaangażowaniem i mierzące się z podobnymi wyzwaniami.  

Misja Nagrody

Misją nagrody jest wspieranie nauczycieli, którzy w swojej pracy starają się nie tylko przekazywać wiedzę, ale też kształtować postawy otwartości, szacunku dla innych, solidarności, a także zaangażowania na rzecz tych wartości.

Wiemy, że nie zawsze jest to łatwe – historie laureatów i laureatek nagrody to w dużym stopniu historie ich zmagań z niechęcią lub obojętnością społeczności i lokalnych instytucji; to również historie przekraczania tych trudności przez upór w codziennej pracy oraz odwagę sprzeciwu.

Chcemy, by nagroda była dla nauczycieli i nauczycielek wzmocnieniem i wsparciem: potwierdzeniem, że to co robią jest ważne i potrzebne, przypomnieniem, że w swoich działaniach nie są sami.

Choć inne były uwarunkowania, w których działała Irena Sendlerowa, to dzisiejsi nauczyciele muszą posiadać podobne cnoty jak ona: odwagę połączoną ze zdolnościami organizacyjnymi, empatię i samokrytycyzm idące w parze z wytrwałością w działaniu (…).

Nie przez wszystkich są doceniani za swoją pracę, zdarza się, że spotykają ich trudności i szykany, ale to właśnie dla nich jest ta jedyna w swoim rodzaju Nagroda im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”

Krzysztof Czyżewski, Przewodniczący Kapituły

Organizator

Konkurs prowadzi Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Kobiety i mężczyźni pozują wspólnie do zdjęcia z laureatką Nagrody na tle baneru z wizerunkiem Ireny Sendlerowej. Na dole karta Nagrody z wysokością kwoty 15 tys. zł i nazwiskiem laureatki.
Laureatka z roku 2021 roku - Marta Florkiewicz-Borkowska - wraz z wyróżnionymi, Kapitułą Nagrody oraz prezesem Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Partnerzy

Patroni z 2022 roku

Program Nagrody im. Ireny Sendlerowej został dofinansowany ze środków Edukacyjnej Fundacji im. prof. Romana Czerneckiego, Fundacji Signum, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – Programu Szkoła Ucząca się, Fundacji Pacewiczów i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Partnerem Nagrody jest Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu w Polsce oraz Teatr Muzyczny w Poznaniu.