Zapisz się do projektu

Szkoła otwartości. Wobec dyskryminacji

Projektowi przyświeca przekonanie, że otwartość to nie cecha osobowości, lecz postawa, której można i warto uczyć (się) w szkole.

Zapraszamy nauczycieli i nauczycielki, którzy chcą, by klasa była bardziej zintegrowana, otwarta na każdą osobę i by wszyscy czuli się w niej bezpiecznie. 

Co zyskasz?

1. Jak to działa

Bierzesz udział w kursie internetowym ze wsparciem mentorskim. Kurs składa się z pięciu modułów:

  • Wprowadzenie do edukacji antydyskryminacyjnej

  • Kształtowanie kompetencji antydyskryminacyjnych w klasie

  • Rozpoznawanie sytuacji dyskryminacyjnych w klasie i szkole

  • Reagowanie na sytuacje dyskryminacyjne w klasie i szkole

  • Inspiracje do działań antydyskryminacyjnych w klasie i szkole

W ramach modułów poznajesz teorię i przeprowadzasz praktyczne działania z młodzieżą.

Na zakończenie każdego modułu odbywają się trwające półtorej godziny spotkania mentoringowe z ekspertką edukacji antydyskryminacyjnej. Podczas spotkań możesz dopytać o ciekawiące Cię szczegóły, otrzymać poradę, podzielić się swoimi doświadczeniami z pracy z młodzieżą i porozmawiać w gronie nauczycielskim.

2. Dlaczego warto

Edukacja antydyskryminacyjna w szkole wspiera poczucie bezpieczeństwa młodzieży (a tym samym gotowość do rozwoju i uczenia się). Zmniejsza tolerancję wobec przemocy rówieśniczej czy przejawów dyskryminacji. Jest też ważną częścią działań na rzecz równego dostępu do edukacji.

W projekcie omawiamy kompetencje kluczowe dla edukacji antydyskryminacyjnej. Przyglądamy się poszczególnym etapom przeciwdziałania dyskryminacji. Wskazujemy, co jest pomocne, by uczyć się zapobiegać, rozpoznawać i reagować na dyskryminujące sytuacje.

Proponujemy też szereg praktycznych działań, które można zrealizować w klasie lub szkole. Podpowiadamy, z jakich materiałów edukacyjnych skorzystać, by wprowadzać elementy edukacji antydyskryminacyjnej w trakcie zajęć szkolnych.

Udział w projekcie jest zgodny z priorytetami Ministerstwa Edukacji i Nauki na rok szkolny 2024/25 (sprawdź punkty: 2, 3, 7 na stronie MEiN).

Zawsze wydawało mi się, że problemy w klasie związane z brakiem tolerancji, szacunku jestem w stanie sama rozwiązać. Udział w programie bardzo wzmocnił moją wiedzę i świadomość działań wychowawczych, ale również poszerzył wachlarz tematyczny i dostarczył ogrom materiałów do pracy. Bardzo cenne były dla mnie webinaria i spotkanie mentoringowe. Dobrze jest wiedzieć, że coraz więcej nauczycieli chce świadomie działać na tego typu polu wychowawczym, że szuka wsparcia.

Wiele czerpałam także z komentarzy innych uczestników kursu. Dzięki temu uświadomiłam sobie jaki wpływ na zachowania dyskryminacyjne ma środowisko rodzinne (...). Bardzo ważne były dla mnie spotkania mentoringowe i dzielenie się dobrymi praktykami.

Kurs ukierunkowuje, sprawia że czuję się pewniej w podejmowaniu tematu dyskryminacji, zaplecze warsztatowe bezcenne.

3. Zapisy

By zapisać się do projektu, kliknij przycisk i wypełnij formularz.

Podziel się informacją o projekcie ze znajomymi nauczycielami i nauczycielkami.

4. Harmonogram 2024/2025

  • WRZESIEŃ - GRUDZIEŃ

    kurs internetowy

    działania z młodzieżą na podstawie scenariuszy z kursu

    spotkania z mentorami

    dla chętnych: otwarte webinaria tematyczne i warsztaty pogłębiające online

  • STYCZEŃ - MAJ

    przygotowanie klasowego lub szkolnego działania społecznego z młodzieżą np. na Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej – na podstawie kursu i ze wsparciem mentorskim

  • CZERWIEC

    możliwość pobrania zaświadczenia po ukończeniu kursu i wypełnieniu ankiety ewaluacyjnej.

5. Regulamin

6. Najczęstsze pytania

Zapraszamy nauczycielki, psychologów, pedagogów, bibliotekarki i inne osoby pracujące z klasami  IV-VIII szkół podstawowych, a także w szkołach ponadpodstawowych. Możesz zgłosić się indywidualnie lub z zespołem szkolnym.

Projekt rozpoczynamy z początkiem września. Zgłoszenia przyjmujemy do 15 września.

6. Kontakt

Masz pytania?
Napisz do naszej koordynatorki

Agnieszka Redzisz

7. Partnerzy

Projekt „Wspieranie zatrudnienia specjalistek i specjalistów z Ukrainy w polskim systemie edukacji” realizowany jest przy współpracy CARE Poland i Mosakowski Family Foundation.

Poznaj inne projekty

Sprawdź pełną ofertę nowych bezpłatnych programów Centrum Edukacji Obywatelskiej. Wybierz ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.