Chronię przed dyskryminacją

Zapisz się do projektu

Zachęcamy do kontaktu nauczycielki i nauczycieli zainteresowanych udziałem w projekcie (lub podobnym działaniu) w nowym roku szkolnym 2024/2025.

Zapisz się do programów „Szkoły otwartości” – dzięki edukacji antydyskryminacyjnej możesz rozwinąć wiedzę i umiejętności swoje i młodzieży. 

Możesz także bardziej świadomie kształtować postawy dotyczące zwiększania równości i otwierania na różnorodność oraz zapobiegania, rozpoznawania i reagowania na dyskryminację.

Chronię przed dyskryminacją - co zyskasz?

  • poznasz model szkoły włączającej oparty na czterech filarach: widoczności, wzmacnianiu, włączaniu i współpracy.
  • Dowiesz się, jakie działania w każdym z tych obszarów mogą sprzyjać tworzeniu bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni dla wszystkich osób ze społeczności szkolnej.
  • Pokażemy Ci skuteczne metody budowy relacji z klasą i w klasie. Dzięki nim wzmocnisz poczucie bezpieczeństwa uczniów i uczennic, a także sprawisz, że będą bardziej otwarci i otwarte na inne osoby.
  • Rozwiniesz też w klasie wzajemne zaufanie, co pomoże zapobiegać trudnym sytuacjom, a w razie ich zaistnienia, ułatwi ich rozwiązanie.
  • Dowiesz się, jakimi mechanizmami rządzi się wykluczenie i dyskryminacja. Będzie Ci łatwiej rozpoznawać, na jakie, czasem niepozorne, sytuacje warto zwracać uwagę w klasie.
  • Poznasz różne metody reagowania na przejawy dyskryminacji. Dzięki temu zarówno Ty, jak i Twoi uczniowie i uczennice będziecie mogli wybrać strategię, która umożliwi Wam działanie adekwatne do sytuacji. Czasem wystarczą do tego proste gesty, słowa czy działania.
  • Dowiesz się, jak uczyć młodzież bezpiecznego i konstruktywnego reagowania w sytuacji, gdy będą świadkami przemocy i dyskryminacji lub jeśli sami będą jej doświadczać.
  • Na koniec otrzymasz inspirujący zestaw propozycji działań, które stworzą włączającą i otwartą na różnorodność społeczność klasową czy szkolną

1. Jak to działa

Bierzesz udział w kursie internetowym ze wsparciem mentorskim. Kurs składa się z 5 modułów:

  • Wprowadzenie do edukacji antydyskryminacyjnej
  • Kształtowanie kompetencji antydyskryminacyjnych w klasie
  • Rozpoznawanie sytuacji dyskryminacyjnych w klasie i szkole
  • Reagowanie na sytuacje dyskryminacyjne w klasie i szkole
  • Inspiracje do działań antydyskryminacyjnych w klasie i szkole

W ramach modułów poznajesz teorię i przeprowadzasz praktyczne działania z młodzieżą. Na zakończenie każdego modułu odbywa się 1,5 godzinne spotkania mentoringowe z ekspertką edukacji antydyskryminacyjnej. Podczas spotkań możesz dopytać o ciekawiące Cię szczegóły, otrzymać poradę, podzielić się swoimi doświadczeniami z pracy z młodzieżą i porozmawiać w gronie nauczycielskim.

2. Dlaczego warto

Edukacja antydyskryminacyjna w szkole wspiera poczucie bezpieczeństwa młodzieży (a tym samym gotowość do rozwoju i uczenia się). Zmniejsza tolerancję wobec przemocy rówieśniczej czy przejawów dyskryminacji. Jest też ważną częścią działań na rzecz równego dostępu do edukacji.

W projekcie omawiamy kompetencje kluczowe dla edukacji antydyskryminacyjnej. Przyglądamy się poszczególnym etapom przeciwdziałania dyskryminacji. Wskazujemy, co jest pomocne, by uczyć się zapobiegać, rozpoznawać i reagować na dyskryminujące sytuacje.

Proponujemy też szereg praktycznych działań, które można zrealizować w klasie lub szkole. Podpowiadamy, z jakich materiałów edukacyjnych skorzystać, by wprowadzać elementy edukacji antydyskryminacyjnej w trakcie zajęć szkolnych.

Udział w projekcie jest zgodny z priorytetami Ministerstwa Edukacji i Nauki na rok szkolny 2023/24 (sprawdź punkty: 2, 4, 6, 8, na stronie MEiN).

3. Regulamin

4. Harmonogram w tym roku szkolnym

  • Październik

    Rekrutacja na rok 2023/24 zakończona 

  • Od października 2023 do maja 2024

    Kurs internetowy, działania z młodzieżą na podstawie scenariuszy z kursu, spotkania mentoringowe

  • Maj 2024

    Działania klasowe lub szkolne organizowane przez osoby uczestniczące w kursie z okazji Światowego Dnia Różnorodności Kulturowej

  • Czerwiec 2024

    Możliwość pobrania zaświadczenia po ukończeniu kursu i wypełnieniu ankiety ewaluacyjnej

5. Najczęstsze pytania

Zapraszamy nauczycielki, psychologów, pedagogów, bibliotekarki i inne osoby pracujące z klasami 7-8 szkół podstawowych, a także w szkołach ponadpodstawowych. Możesz zgłosić się indywidualnie lub z zespołem szkolnym.

Zgłoszenia przyjmujemy do wyczerpania limitu miejsc.

Zgłoszenie na rok szkolny 2024/25

Kliknij niżej, a w formularzu zaznacz, że jesteś zainteresowany, zainteresowana obszarem edukacji antydyskryminacyjnej, czyli działaniami w ramach programu Szkoły otwartości. 

Wyślij link innym. Może warto wziąć udział razem? A może znasz kogoś, komu ten program się przyda?

6. Kontakt

Masz pytania?
Napisz do naszej koordynatorki

Agnieszka Redzisz

7. Partnerzy

Partnerem projektu jest Care.org

Poznaj inne projekty

Szykujemy właśnie ofertę na nowe, wiosenne półrocze. Znajdź coś dla siebie. Bezpłatnie. Poczuj znów radość z uczenia!