Wręczenie Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”

Aktualność

11 grudnia po raz 15. przyznaliśmy Nagrodę im. Ireny Sendlerowej. Tegoroczną laureatką została Marta Florkiewicz-Borkowska, nauczycielka języka niemieckiego, zajęć technicznych i artystycznych w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach. 

“Moim największym sukcesem jest pokazywanie moim uczniom i uczennicom, że można działać i warto działać. Że warto być dobrym człowiekiem i podążać za marzeniami, podążać za tym, co lubimy najbardziej. Dlatego fakt, że projekt uczniowski kampanii społecznej został opisany w książce Justyny Sucheckiej a moja skromna osoba znalazła się wśród 100 bohaterek Polek najnowszej książki Sylwii Chutnik, jest dla mnie ogromnym sukcesem. Fakt, że moje działania i dobro idzie dalej w świat, że może stać się inspiracją dla innych, że może być zapalnikiem do działania sprawia, że czuję się szczęśliwa i wiem, że warto być wierną swoim wartościom, podążać swoją ścieżką i nie poddawać się gdy wiatr za mocno wieje, czasem w przeciwnym kierunku.” – Marta Florkiewcz-Borkowska

Laudację o laureatce wygłosił przewodniczący Kapituły – Krzysztof Czyżewski: „FloBo tworzy blogi o nauczaniu kreatywnym „HandMade” i języka niemieckiego „Deutschfun”, pisze o arteterapii i nowoczesnych technologiach w edukacji, zostaje ekspertką w Centrum Edukacji Obywatelskiej, trenerką w Fundacji Szkoła z Klasą, mentorką w Stowarzyszeniu Cyfrowy Dialog, wykładowczynią na międzynarodowych konferencjach. A to tylko część jej ponadlokalnej aktywności. Wśród osób z nią współpracujących krąży już powiedzenie o „efekcie flobolowym”, bo swoją wiedzą i pomysłami chętnie dzieli się z innymi, wielu zarażając pasją działania. Takie to są „robótki” FloBo. Moglibyśmy jeszcze opowiedzieć o niejednym ściegu szytym w jej warsztacie. Choćby o kampanii społecznej „Słowa krzywdzą”. Nie starczy nam czasu, nie wyczerpiemy tej studni. Obiecajmy sobie przynajmniej, że jeszcze dziś powiemy komuś coś dobrego, obracając słowa ku mowie miłości. Zacznijmy szyć w warsztacie FloBo. Bądźmy dumni, że wśród Sendlerowców zagościła Marta Florkiewicz-Borkowska.”

Pełna laudacja do przeczytania tutaj.

Kapituła Nagrody w tegorocznej, jubileuszowej edycji wyróżniła również wspaniałą dziewiątkę nauczycieli i nauczycielek, wśród których znaleźli się: 

Monika Darmofał-Karanowska, Agnieszka Foryś, Agnieszka Gabryelska, Maria Jaszczyk, Maria Weronika Kmoch, Anna Konarzewska, Radosław Potrac, Joanna Roszak i Robert Strzała. 

O ich działaniach możecie Państwo poczytać tutaj.

Oprócz nagrody głównej Kapituła zdecydowała się przyznać dwie nagrody specjalne dla Agnieszki Foryś oraz Joanny Roszak. 

Gala odbyła się w Centralnym Domu Technologii w Warszawie, a uświetnił ją koncert Karoliny Cichej, która w pięknej aranżacji wykonała tradycyjne pieśni wielokulturowe.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz relacji z wydarzenia na facebooku CEO.

Nagroda, w wysokości 15 tys. złotych, przyznawana jest od 2006 roku. Pierwszych laureatów wybrała osobiście Irena Sendlerowa. 

Ja i osoby takie, jak ja, uratowane przez Irenę Sendlerową oraz innych Sprawiedliwych, jesteśmy żywym dowodem na istnienie dobra – mówi Elżbieta Ficowska, inicjatorka Nagrody, która dzięki Irenie Sendlerowej została przewieziona na aryjską stronę getta jako niemowlę. – To dobro szerzą dalej laureaci nagrody: nauczyciele i nauczycielki uczący szacunku dla innych, pomimo i wbrew narastającym nastrojom ksenofobicznym.

Organizatorem XV edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. Ideą Nagrody jest wspieranie pedagogów i pedagożek działających na rzecz tolerancji, równości, dialogu międzykulturowego, solidarności społecznej.  Partnerami oraz Fundatorami nagrody głównej są Edukacyjna Fundacja im. prof. R. Czerneckiego i Fundacja Signum. Program wspierają również: Fundacja Santander, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie,  program Szkoła Ucząca Się oraz Fundacja Pacewiczów.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Rzecznik Praw Obywatelskich. Partnerem medialnym programu jest pismo “Dyrektor Szkoły”.

Zachęcamy do lektury eseju Laureatki, Marty Florkiewicz-Borkowskiej:

Esej Marta Florkiewicz-Borkowska

Inne aktualności

Aktualności

23/08/2021
Szkoła otwartości
Jesienią 2021 roku rusza nowy kurs internetowy dla nauczycieli i nauczycielek - „Szkoła otwartości”. (więcej…)
czytaj więcej»
23/08/2021
II edycja kursu internetowego – Wychowanie to podstawa
Na jesieni 2021 otwieramy drugą edycję kursu internetowego „Wychowanie to podstawa” dla wychowawczyń i wychowawców klas 4-8 szkoły podstawowej. (więcej…)
czytaj więcej»
23/08/2021
Nagroda im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”
Trwają zgłoszenia do Nagrody „Za naprawianie świata” przyznawanej nauczycielom z całej Polski (więcej…)
czytaj więcej»

Zobacz inne obszary naszych działań