Szkoła otwartości

Kopia Aktualności UO (12)

Otwartość to nie cecha osobowości. To umiejętność, której można i warto (się) uczyć.

Konflikty wśród młodzieży to naturalny element rozwoju i dynamiki grupowej. Aby ułatwiać spieranie się i dogadywanie organizuj zajęcia o komunikacji, różnorodności społecznej, budowaniu relacji czy tworzeniu zasad.

Bądź przygotowana i reaguj, gdy w klasie pojawi się wykluczenie, nierówne traktowanie czy przemoc. Odróżniaj niewinnie brzmiące docinki, żarty czy inne niepozorne zachowania od tych, które potrzebują Twojej reakcji. 

Nasz program jest dla Ciebie, jeśli:

  • chcesz mieć dobre relacje ze swoimi uczennicami i uczniami;
  • chcesz, żeby Twoja klasa była zintegrowana, otwarta na każdą osobę i żeby wszyscy czuli się w niej bezpiecznie;
  • czujesz, że brakuje Ci narzędzi, by reagować w sytuacjach trudnych wychowawczo (np. gdy pojawia się przemoc rówieśnicza: słowna, fizyczna, relacyjna, w internecie);
  • szukasz inspiracji do działań klasowych czy ogólnoszkolnych w obszarze różnorodności, równości i otwartości.

Zapraszamy nauczycielki, psychologów, pedagogów, bibliotekarki i inne osoby pracujące z klasami 7-8 szkół podstawowych, a także w szkołach ponadpodstawowych.

W roku szkolnym 2024/25 weź udział w projekcie, w którym:

  • dowiesz się, jak odróżnić „niewinne docinki” czy spory wynikłe z różnicy zdań od dyskryminacji, czyli nierównego traktowania np. ze względu na pochodzenie, płeć czy inną cechę tożsamości;
  • poznasz sposoby reagowania na trudne sytuacje w klasie;
  • będziesz mieć okazję do wypróbowania ciekawych sposobów na integrację różnorodnej klasy, także w sytuacji, kiedy są w niej osoby z innych krajów.

Poznaj inne programy

Szykujemy właśnie ofertę na nowe, wiosenne półrocze. Poczuj znów radość z uczenia. Dołącz bezpłatnie. Damy Ci znać, gdy ruszymy z rekrutacją.