Przekaż 1.5% podatku
contd

Dni CEO – Wychowanie to podstawa

Wydarzenia

Serdecznie zapraszamy Was na konferencję „Wychowanie to podstawa” skierowaną do wychowawczyń i wychowawców (kl. 4-8 szkoły podstawowej) oraz wszystkich zainteresowanych.

Podczas spotkania online zostaną zaprezentowane materiały i koncepcje wypracowane w naszym programie „Wychowanie to podstawa”. Podejmiemy także refleksję nad wychowawczą rolą szkoły, zasobami i potrzebami w tym zakresie.

Konferencja odbywa się w ramach Dni Centrum Edukacji Obywatelskiej https://fb.me/e/1pq7oFsKe.

AGENDA:

10:00-11:30

Panel dyskusyjny „Czego uczy i do czego wychowuje szkoła? Moc wspólnoty, współdziałania i współodpowiedzialności.”

Paneliści:

  • Agnieszka Tomasik – doktor nauk humanistycznych, polonistka, pedagog specjalny, innowatorka, autorka idei „Lekcji jako spotkania”, ekspertka zmiany, specjalizująca się w nowoczesnych narzędziach w edukacji, aktywizujących metodach nauczania, budowaniu nowych relacji w szkole, opartych na psychologii pozytywnej i tutoringu. Dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku, wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej, koordynatorka Kreatywnej Pedagogiki, gdańskiego projektu sieciowania nauczycieli.
  • Agnieszka Kowalczyk – psycholog, psychoterapeuta i trener. Ukończyła Szkołę Psychoterapeutów i Trenerów Grupowych w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt (IIPG) w Krakowie. Posiada tytuł magistra psychologii (SWPS) oraz dziennikarstwa i politologii (UW). Master Trener Treningu Zastępowania Agresji (TZA) oraz terapeuta Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu (TSR). Prowadzi warsztaty i szkolenia m.in. z kształtowania umiejętności społecznych, zarządzania złością, kształtowania umiejętności wychowawczych. Na co dzień pracuje w prywatnej poradni Dobra Przestrzeń w Warszawie oraz w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Od wielu lat współpracuje ze szkołami, realizując programy profilaktyczne dla uczniów i szkolenia dla nauczycieli i rodziców.
  • Radosław Potrac – pedagog specjalny – terapeuta, dogoterapeuta, archeolog podwodny, historyk, nauczyciel WDŻ, od ponad 24 lat wychowawca. Pracował na wszystkich etapach edukacji – od żłobka do szkoły wyższej. W pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą stawia na nowoczesne technologie oraz wykorzystanie informatyzacji oraz edukację w naturze. Realizator i współautor merytoryczny programów inżynieryjnych dla dzieci. Prezes SKKT PTTK DREPTAKI oraz Stowarzyszenia Gwara Warszawska. Redaktor naczelny Śrubowkręta – miesięcznika dzieci i młodzieży na Pradze Północ (gazeta wyróżniona w mazowieckim konkursie na najlepszą szkolną redakcję). Wspólnie z dziećmi opisuje i prezentuje w przestrzeni publicznej efekty rewitalizacji i zmian zachodzących na Pradze Północ oraz walczy o zachowanie zabytków. Organizator wielu wydarzeń kulturalnych, działacz społeczny na wielu obszarach.
  • Monika Wojciechowska – rodzic
  • Przedstawiciele uczniów i uczennic z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku.

Prowadzenie:

Sylwia Żmijewska-Kwiręg – dyrektorka programowa, członkini Zarządu Centrum Edukacji Obywatelskiej, szefowa działu „Szkoła Ucząca Się”; nauczycielka wiedzy o społeczeństwie (obecnie nie praktykująca), autorka, trenerka, pracowniczka i działaczka środowiska NGO. Współautorka i redaktorka programu nauczania i podręcznika do wiedzy o społeczeństwie (seria KOSS), programu nauczania do ekonomii w praktyce, publikacji metodycznych dla nauczycieli realizujących projekty edukacyjne, scenariuszy zajęć, programów warsztatów i artykułów o tematyce obywatelskiej.

Panel będzie streamowany na fanpage’u Centrum Edukacji Obywatelskiej https://www.facebook.com/fundacjaCEO

11:45-13:15 pierwsza sesja warsztatów

13:45:15:15 druga sesja warsztatów

Każda osoba uczestnicząca wybrać dwa warsztaty z poniższej puli:

Jak rozwijać własne umiejętności wychowawcze? – prowadzenie: Tomasz Kołodziejczyk

Jak wzmacniać ucznia i uczennicę jako jednostkę? – prowadzenie: Anna Kawalska

Jak pracować z klasą jako grupą? – prowadzenie: Laura Piotrowska

Jak pracować wychowawczo w obszarze samorządności uczniowskiej? – prowadzenie: Janusz Żmijski

Jak wykorzystać wychowawczo tematy lokalne i globalne? – prowadzenie: Bernadetta Białek

16:00-17:30 – warsztat specjalny: „Praktyki edukacji włączającej w Norwegii” – prowadzenie: Lillian Hjorth – szefowa Human Rights Academy w Oslo (warsztat w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski).

 

REJESTRACJA: https://rejestracja.ceo.org.pl/content/konferencja-wtp-2021

Uczestnicy konferencji otrzymają certyfikaty, a także zestawy materiałów edukacyjnych dla wychowawców.

Serdecznie zapraszamy!

Projekt “Wychowanie to podstawa” korzysta z dofinansowania o wartości 109 tys. euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Celem programu “Wychowanie to podstawa” jest przygotowanie i upowszechnienie modelowego procesu planowania, tworzenia i wdrażania rozwiązań wzmacniających funkcję wychowawczą szkoły, nastawioną na kształcenie u uczniów i uczennic kompetencji społecznych, obywatelskich i osobistych, przy jednoczesnym wzmocnieniu inkluzyjności działań edukacyjnych.

Kwota przyznanego dofinansowania w 85% współfinansowana jest ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.

Partnerem projektu jest Menneskerettighetsakademiet (Humans Right Academy) z siedzibą w Oslo.

Operatorem Programu Edukacja jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

 

Konferencja odbędzie się w ramach Dni Centrum Edukacji Obywatelskiej, które trwają od 7 do 17 czerwca. Złożą się na nie odbywające się online spotkania merytoryczne, warsztaty oraz webinaria, których wspólnym mianownikiem jest rozmowa o aktualnych wyzwaniach szkoły.

Ideą Dni CEO jest patrzenie na edukację z różnych perspektyw: eksperckiej, nauczycielskiej oraz dyrektorskiej. Wyróżnikiem wydarzenia jest to, że podczas niego oddajemy głos również samej młodzieży. Dlatego zapraszamy nauczycielki, dyrektorów, osoby zainteresowane edukacją, a na część wydarzeń również młodzież.

Zachęcamy do zapoznania się z agendą Dni Centrum Edukacji Obywatelskiej, która dostępna jest na stronie wydarzenia https://dni.ceo.org.pl/ oraz do rejestracji.

O Dniach CEO można dowiedzieć się więcej również z wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/1pq7oFsKe

Inne wydarzenia

Wydarzenia

23/08/2021
Webinarium „Wychowanie to podstawa”
Zapraszamy Was do obejrzenia nagrania z kolejnego webinarium dla wychowawców i wychowawczyń, które odbyło się w ramach programu „Wychowanie to podstawa” oraz „1Planet4All - Razem dla klimatu!". Tym razem podjęliśmy...
czytaj więcej»
23/08/2021
Warsztaty “Równe/Różne. Wspieranie równości płci w szkole”
Drodzy Nauczyciele i Drogie Nauczycielki, zapraszamy Was na warsztat organizowany w ramach Dni Centrum Edukacji Obywatelskiej, podczas którego porozmawiamy o wypracowanej w projekcie „Równe/Różne. Wspieranie równości płci w szkołach” propozycji...
czytaj więcej»

Zobacz inne obszary naszych działań