Szkoła otwartości

Otwartość to nie cecha osobowości. To postawa, której można i warto (się) uczyć.

Konflikty wśród młodzieży to naturalny element rozwoju i dynamiki grupowej. Aby ułatwiać porozumienie, warto przeprowadzić zajęcia o komunikacji, różnorodności społecznej, budowaniu relacji czy tworzeniu zasad.

Nasz program jest dla Ciebie, jeśli:

  • chcesz mieć dobre relacje ze swoimi uczennicami i uczniami;
  • chcesz, żeby Twoja klasa była zintegrowana, otwarta na każdą osobę i żeby wszyscy czuli się w niej bezpiecznie;
  • czujesz, że brakuje Ci narzędzi, by reagować w sytuacjach trudnych wychowawczo (np. gdy pojawia się przemoc rówieśnicza: słowna, fizyczna, relacyjna, internetowa);
  • szukasz inspiracji do działań klasowych czy ogólnoszkolnych w obszarze różnorodności, równości i otwartości;
  • chcesz zadbać o dobre praktyki przeciwdziałające stereotypom i uprzedzeniom związanym z płcią oraz pozwalające na równy dostęp do praw i zasobów, a także realizację potrzeb wszystkich uczniów i uczennic.

Zapraszamy nauczycielki, psychologów, pedagogów, bibliotekarki i inne osoby pracujące z klasami VII-VIII szkół podstawowych, a także pracujące w szkołach ponadpodstawowych.

W roku szkolnym 2024/25 rekrutujemy do dwóch projektów w programie „Szkoła otwartości”. Wybierz ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom oraz uczniów i uczennic.

Szkoła otwartości. Wobec dyskryminacji

Otwartości można i warto (się) uczyć. W projekcie zdobędziesz wiedzę i narzędzia, które pomogą Ci zintegrować klasę i sprawić, że wszystkie osoby będą czuły się w bezpiecznie.

Szkoła otwartości. Równe szanse

Dołącz do tego projektu, by poznać sposoby, jak dążyć do wyrównywania szans i zapewnić standard równości płci na swoich lekcjach, a nawet – w całej szkole.

Poznaj inne programy

Sprawdź pełną ofertę nowych bezpłatnych programów Centrum Edukacji Obywatelskiej. Wybierz ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.