Zgłoszenia

Nagradzamy osoby, które podejmują ważne inicjatywy w szkole

Praca nauczyciela i nauczycielki niesie ze sobą wiele codziennych wyzwań i odpowiedzialności. Poprzez Nagrodę chcemy wyróżnić osoby, które mimo licznych wymagań stawianych nauczycielom, znajdują czas, aby na przykład:

  • prowadzić z uczennicami i uczniami projekty, które pomagają im zrozumieć i zaakceptować różnice między ludźmi oraz odmienne perspektywy społeczne związane np. ze statusem materialnym, wychowaniem w innej kulturze, niepełnosprawnością, tożsamością płciową,

  • tworzyć przestrzeń do swobodnej i bezpiecznej rozmowy na ważne dla uczniów i uczennic, często aktualne lub budzące emocje tematy,

  • wspierać osoby z doświadczeniem uchodźczym, niepełnosprawności,  doświadczające dyskryminacji,

  • podejmować tematykę kryzysu ekologicznego i jego konsekwencji społecznych,

  • zgłębiać historię najbliższej okolicy, aby budować poczucie dobrego zakorzenienia i odpowiedzialności za świat,

  • lub inicjować inne działania, które służą budowaniu postawy empatii, dialogu, pogłębieniu refleksji uczennic i uczniów nad rzeczywistością. 

Zwracamy również uwagę, aby  w projekty włączana była społeczność lokalna. 

Nagroda „Za naprawianie świata” nawiązuje do swojej patronki – Ireny Sendler – i jej postawy szacunku dla każdego człowieka oraz budowania więzi między ludźmi. Szczególne miejsce ma tu również pamięć o tych, którym pomagała sama Irena Sendler – społeczności żydowskiej  oraz tematyka Zagłady.

Osoby nominowane w 17. edycji Nagrody podczas spotkania w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie.  Fot. Agata Wasilewska 

Jak zgłosić kandydaturę do Nagrody

Kandydatów w konkursie mogą zgłaszać osoby trzecie, instytucje i organizacje. Nauczycielki i nauczyciele mogą też zgłosić samych siebie. 

W zgłoszeniu wystarczy podać dane kontaktowe wybranej osoby i kilkuzdaniowe uzasadnienie, dlaczego warto przyznać Nagrodę temu kandydatowi, tej kandydatce. Jeśli zgłaszasz siebie, uzasadnienie czeka na ciebie w drugim etapie.

Osoby zgłoszone otrzymają od nas informację o zgłoszeniu i zachętę do dokończenia zgłoszenia. 

Ze wszystkich uzupełnionych zgłoszeń kapituła wybierze  dziesięcioro finalistów, a spośród nich laureata lub laureatkę. Zwycięska osoba otrzyma nagrodę główną w wysokości 15 000 zł. Resztę osób nominowanych przez kapitułę uznajemy za wyróżnionych.

Uzupełnienie zgłoszenia - formularz kandydatów

Osoby, które zgłosiły siebie lub zostały zgłoszone przez innych, otrzymają od nas informacje o zgłoszeniu wraz z linkiem do formularza kandydatów.

Dane i dokumenty z formularza trafią do kapituły Nagrody. Wysłanie uzupełnionego formularza jest jednoznaczne ze zgodą na wzięcie udziału w tegorocznej edycji.

Formularz kandydatów w formie elektronicznego zgłoszenia zawiera:

  • DANE OSOBOWE

  • PYTANIA OTWARTE

    Poprosimy Cię o opis działań zrealizowanych w trakcie ostatnich trzech lat, sukcesów, którymi chcesz się podzielić i trudności, z jakimi się mierzysz.

  • ZAŁĄCZNIKI

    Rekomendacje min. 2, max. 3 (jedną z nich może być np. filmik Twoich uczniów i uczennic),

    Pisemna wypowiedź w formie osobistej refleksji na temat swojej pracy, wartości ważnych dla Ciebie i podejmowanych działań,

    Dokumenty, które potwierdzają Twoje zaangażowanie w obszarze związanym z Nagrodą oraz prezentują przebieg i efekty tej działalności (możesz wgrać do 5 załączników, ale ich dostarczenie nie jest obowiązkowe).

  • REGULAMIN

    Zapoznaj się, zanim wyślesz formularz.

Jeśli masz pytania, zachęcamy do odwiedzenia zakładki Najczęstsze pytania, gdzie przygotowaliśmy wyczerpujące informacje na temat zgłoszeń i przebiegu edycji. 

Jakub Tylman - laureat XVI edycji Nagrody. Fot. Tomasz Kwiręg