Nagroda im. Ireny Sendlerowej

„Za naprawianie świata”

Od 2006 roku nagradzamy nauczycielki i nauczycieli, dla których praca wychowawcza jest pasją. 

To osoby, które, niezależnie od stażu pracy i prowadzonych zajęć,  potrafią rozbudzać wrażliwość i empatię u swoich uczniów i uczennic, a także chęć do działań społecznych. Przede wszystkim poprzez własną otwartość i tworzenie pomostów między różnorodnymi ludźmi oraz solidarność z potrzebującymi.

Pierwszych laureatów konkursu wybrała osobiście Irena Sendlerowa. Od tego czasu każdego roku kapituła nominuje około 10 finalistów, a wśród nich laureatkę lub laureata.  

Nagroda wynosi 15 tys. złotych. 

Produkcja studio 3FILM.

Nagroda ma wartość nie tylko finansową

Traktujemy finalistów – osoby nominowane –  przez kapitułę jako naszych ekspertów. Chcemy was wspierać w rozwoju zawodowym i korzystać z waszego doświadczenia i wiedzy. 

Zapraszamy was do udziału w konferencjach, inicjatywach edukacyjnych, ale też do prowadzenia szkoleń dla innych nauczycieli. To jeden z elementów budowania środowiska Sendlerowców – dzięki nominacjom możesz spotkać i poznać nauczycieli i nauczycielki z całej Polski działające z podobnym zaangażowaniem i mierzące się z podobnymi wyzwaniami.  

Misja Nagrody

Misją Nagrody jest wspieranie nauczycieli, którzy w swojej pracy starają się nie tylko przekazywać wiedzę, ale też kształtować postawy otwartości, szacunku dla innych, solidarności, a także zaangażowania na rzecz tych wartości.

Wiemy, że nie zawsze jest to łatwe – historie laureatów i laureatek Nagrody to w dużym stopniu historie ich zmagań z niechęcią lub obojętnością społeczności i lokalnych instytucji; to również historie przekraczania tych trudności przez upór w codziennej pracy oraz odwagę sprzeciwu.

Realizacja: Olga Kałagate.

Chcemy, by Nagroda była dla nauczycieli i nauczycielek wzmocnieniem i wsparciem: potwierdzeniem, że to co robią jest ważne i potrzebne, przypomnieniem, że w swoich działaniach nie są sami.

Organizator

Konkurs prowadzi Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Laureatka z roku 2021 roku – Marta Florkiewicz-Borkowska – wraz z wyróżnionymi, Kapitułą Nagrody oraz prezesem Centrum Edukacji Obywatelskiej – Jędrzejem Witkowskim.

Fot. Tomasz Kwiręg

Partnerzy

Patronaty honorowe

Patroni medialni

Logotyp magazynu Głos nauczycielski